web analytics

Kum biti, kumlarla karıştırılmamalıdır. Ilık, nemli kumlu alanlarda bulunur. Bu, tropikal Afrika ve Asya’da, Güney ve Orta Amerika’da ve Karayipler’de, ancak yine de bazen Akdeniz bölgesinde bulundukları anlamına gelir. Adından da anlaşılacağı gibi, kum bitleri çoğunlukla kumlu toprakları tercih eder ve çoğunlukla kırsal alanlarda bulunur. Bunun nedeni, bu alanlarda hijyen standartlarının daha düşük olmasıdır.

Kum Biti Hakkında

Kum biti karasal bir nabız karidesidir ve yumurtalarını bırakmak için sıcakkanlı memelilere ihtiyaç duyduğu için kanla beslenen parazitlerden biridir. Bunun için konak olarak büyük hayvanları veya insanları kullanmayı severler.

Dişi bir kum biti yaklaşık 1 milimetre büyüklüğündedir. Kum bitlerinin insanları ısırdığı en yaygın yerler ayak tabanları, tırnak kenarları veya parmak aralarıdır. Kum biti ilaçlama işlemleri için profesyonel bir firmadan destek almalısınız.

Kum Biti Isırığında Ne Yapılmalıdır?

Delici bir kum biti ısırığı tespit edildiğinde tıbbi muayene gereklidir ve lütfen paraziti deriden ayırmaya çalışmayın. Bakteriyel enfeksiyon riski yüksektir. Rekreasyon alanında doktor veya tıbbi tesis yoksa, gerekirse sandbox bağımsız olarak çıkarılabilir.

Koşulların mümkün olduğunca antiseptik ve steril olması önemlidir. Önceden sterilize edilmiş cımbızlar çıkarmak için idealdir. Bundan sonra yarayı dezenfekte etmek ve alçı ile örtmek gerekir. Kum biti ısırığı tedavi edilmezse veya tespit edilmezse dişi yukarıda belirtildiği gibi ölür ve vücut onu reddeder. Bununla birlikte, tıbbi müdahale gerektiren iltihabın kalma olasılığı yüksektir.

Bu nedenle, etkilenen bölgenin kırmızı olup olmadığını kontrol etmek önemlidir, çünkü ikincil enfeksiyon nedeniyle sepsis (kanın zehirlenmesi) riski vardır. Şiddetli kaşıntı özellikle rahatsız edicidir. Ama bunu yapmanın bazı püf noktaları ve yolları vardır:

Sert bir şekilde çizmekten kaçının; böylece yaraya mikroorganizma ve bakteri girmez.
Etkilenen bölgeyi soğutma eldivenleri ve kaşıntı önleyici jel ile yatıştırın.

Kum Biti İlaçlama

Kum biti ilaçlama çok profesyonelce yapılması gereken bir işlemdir. Kum bitleri, diğer istilacı böceklerden çok daha tehlikelidir. İç veya dış mekanlarda bir haftadan kısa sürede on kat çoğalacak kadar hızlı çoğalır. Bu nedenle, evinizde kum biti görmeye başlarsanız, sorunun büyümesini önlemek ve erken müdahale etmek için bir haşere kontrol şirketi ile çalışmayı düşünün. Evdeki kum bitlerini yok etmek için hem ev sahipleri hem de ekiplerimiz doğru yöntemleri birlikte kullanmalıdır.

haşere ilaçlama Bu konuda destek almanız oldukça önemli çünkü bu canlılar sizin göremeyeceğiniz hatta erişemeyeceğiniz yerlere konaklamış olabilirler. Böyle bir durumu fark etmeniz zaman alabilir hatta hiç fark edemeyebilirsiniz. Ayrıca kullanmanız gereken ilaçların kullanım talimatlarını anlamayabilirsiniz. Bu nedenle bu tarz bir sorunla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken ilaçlama firmalarından yardım almanız olacaktır. Böylece sorunu kökten çözebilirsiniz. böcek ilaçlama

Tags

Comments are closed