web analytics

Çıyanlar çok bacaklı haşere türlerindendir. Bacak sayıları minimum 15 maksimum 177 çifte kadar çıkmaktadır. Çıyanların birçok farklı rengi vardır. Birçoğu kahve veya kırmızıya yakın turuncu renge sahiptir. Çıyanlar genellikle 5 ila 6 yıl süreyle hayatta kalabilir.

Çıyanlar etçil canlılardır. Genellikle nemli alanlarda yaşamayı severler. Buralarda gizlenir ve geceleri avlamak için ortaya çıkar. Çıyanlar zehirli olmalarına rağmen insan derisine zarar veremez. Ancak ısırdığı alanlarda uyuşma ve renk değişikliği ortaya çıkar.

Çıyanların İnsanlara Zararları Nelerdir?

Çıyanlar nemli olan ve sıcak olan alanlarda yaşamayı sever. Bu alanlarda yiyecek de bulabildiği zaman hızlı bir üreme gerçekleştirir. Bu seviyeden sonra artık yaşam alanlarının yeni ortağıdır. Çıyanlar karanlığı sevdikleri için aktif zamanları gecedir. Hem gece aktif olmaları hem de çok hızlı hareket etmeleri nedeniyle fark edilmeleri zordur.

Yiyecek buldukları zaman normalden daha hızlı üreyerek yaşam alanlarımıza ortak olabilirler. En kötü tarafı ise çıyanların ev ortamında uzun yıllar yaşamayı başarabilecek olmasıdır. Çıyanların zehri insanlar için ölümcül değildir. Ancak oldukça acı vericidir. Dişleri küçük olduğu için kapalı insan derisi içerisinden zehri geçmez.

Önemli olan nokta ise bu ısırığın boyun bölgesi ya da açık yaraya denk gelmesidir. Çıyanların bu bölgelere zehir bırakması beraberinde ölüm getirebilir. İnsanlar açısından kalp durmasına sebep olabilir. Boyun bölgesine denk gelen ısırıklar şah damarına enjekte sonucu ölüme yol açabilir.

Çıyan İlaçlama Faaliyetleri 

Çıyanlar ile mücadele yapılabilir. Doğal yöntemlerle korunmak önemlidir. Bunlara rağmen bir çıyan ile karşı karşıya kalındığında en etkili yol kimyasal bir savaş olacaktır. Çıyanların yemekleri diğer böcekler olduğu için onları yaşam alanından uzak tutmak yani hijyen önemlidir. Bunun yanında çıyanlar için vazgeçilmez olan diğer nokta rutubetli alanlardır.

Çıyanlar bu alanlara bayılır. Bunun yanında evde çıyan olduğundan şüphelenen kişiler eve yapışkanlı tuzak kurabilir. Çıyan tespiti gerçekleştiğinde uzmanlara başvurmak için zaman kaybetmemek gerekir.

Çıyanların üreme hızı sebebiyle hızlı çoğalmaları insanlar açısından daha büyük sorunlar yaratabilir. Bu sebeple en hızlı şekilde çıyan ilaçlama hizmetlerine başvurmak gerekir. Alanında uzman bir çıyan ilaçlama firması ile evdeki çıyan sorunundan kurtulmak mümkün olacaktır.

haşere ilaçlama Bu konuda destek almanız oldukça önemli çünkü bu canlılar sizin göremeyeceğiniz hatta erişemeyeceğiniz yerlere konaklamış olabilirler. Böyle bir durumu fark etmeniz zaman alabilir hatta hiç fark edemeyebilirsiniz. Ayrıca kullanmanız gereken ilaçların kullanım talimatlarını anlamayabilirsiniz. Bu nedenle bu tarz bir sorunla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken ilaçlama firmalarından yardım almanız olacaktır. Böylece sorunu kökten çözebilirsiniz. böcek ilaçlama

Tags

Comments are closed