web analytics

Arı İlaçlama

Arı kanatlı bir canlı olup iki grupta incelenebilir. Birincisi bal arısı, ikincisi ise yaban arısıdır. Bal arıları, insan yaşamı için yararlı olan, bal üreten ve balı üretirken de ekosistemi dengede tutan bir kanatlı türüdür.
Yaban arıları ise yarardan çok zarar vermektedirler. Herhangi bir üretkenleri yoktur. Kuyruk kısımları da bulunan iğnelerde diğer hayvanlara ve insanlara zarar verecek kimyasal maddeler bulunur.

Kendilerini savunma amacıyla insanlara bu iğnelerini soktuklarında şiddetli alerjik reaksiyonlara ve hatta ölüme bile neden olabilirler. Çok tehlikeli olan bu arılar için çözüm arı ilaçlama işleminin yapılmasıdır. İlaçlama tecrübeli kişiler tarafından titizlikle yapılmalıdır. Bu nedenle arı ilaçlama uygulamaları bu amaca hizmet eden ilaçlama firmaları tarafından yapılmalıdır.

Yaban arılarının baş bölgesinde gözleri, ağızları ve iki tane antenleri bulunmaktadır. Yaban arıları, baş bölgelerinde bulunan antenler sayesinde koku, tat ve diğer duyuları algılarlar. Antenler nedeniyle çevreye çok duyarlıdırlar ve kendilerine tehlike arz edecek en ufak harekette kendilerini savunurlar.

Arı Sokması Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Arılar, kendilerini tehdit altında hissettikleri anda iğnelerini sokarlar. İnsanlar refleks olarak arı gördüklerinde onu çevrelerinden uzaklaştırmak için vurmaya ve kovmaya çalışırlar. Bu hareketler arı için tehlike arz eder ve iğnesini sokup zarar vermek için harekete geçer. Arı soktuğu sırada iğnesinde bulunan zehirli kimyasal maddeler insanın vücuduna nüfuz etmiş olur.

Arılar insanları soktuktan sonra ölürler. Bunun nedeni iğnelerinin yapısından kaynaklanmaktadır. Arı bir insanı soktuktan sonra bağırsaklarına bağlı olan iğnenin diğer ucu iç organlarının zarar görmesine ve arının ölümüne neden olur. Genelde alerjik yapıya sahip olan insanlarda arı sokmaları ciddi problemler oluşturur.

Arı sokması, özellikle alerjik ve arı sokmasına duyarlı insanlarda ciddi sonuçlara yol açabilir. Arının soktuğu yer solunum yollarına ve baş bölgesine yakın bir yer ise ölüme kadar giden ciddi sonuçlara neden olabilir. Arı sokması olaylarında ilk olarak alerji engelleyici (antihistaminik) bir ilaç içip, daha sonrasında en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Arı İlaçlama Hizmeti

Arı ilaçlama hizmeti veren firmalarla iletişime geçerek zararlı arılardan kurtulmak mümkündür. Arı ilaçlama en zor ilaçlama çeşitlerinden bir tanesidir. Arı sorunu olan kişilerin kendi kendilerine ilaçlama ya da farklı yöntemlerle bu sorunla mücadele etmeye çalışmaları faydadan ziyade zarar verebilir. Arı ilaçlama konusunda uzman kişiler ile çalışılmalıdır.

İlaçlama konusunda profesyonel olan ekipler öncelikle arıların yerleştiği bölgeyi inceleyerek nasıl müdahale edeceklerini tespit ederler. Bireysel olarak arı ile mücadele ederek kendi çabalarınızla rastgele arı ilaçları kullanmak, size faydadan çok zarar teşkil edebilir. İşinin ehli ve ustası bir arı ilaçlama uzmanı, öncelikle arıların istilasının bulunduğu alanı teftiş ederek ne tür bir arı ilaçlama yönteminin kullanılacağı tespit eder.

Eğer arıların bulunduğu yer kapalı bir alansa başta kendisi olmak üzere çevredeki insanlarında güvenliğini sağlayarak özel koruyucu ekipman ve ilaç ile müdahale edilir. Sadece ilaçlama yeterli değildir. Eğer mümkünse arıların kaynağına yani peteklerine ulaşılmalı, imha edilmeli ve o bölge detaylı ilaçlanmalıdır. Bu şekilde yapılan arı ilaçlama ile sorun kökten çözülmüş olur.

haşere ilaçlama Bu konuda destek almanız oldukça önemli çünkü bu canlılar sizin göremeyeceğiniz hatta erişemeyeceğiniz yerlere konaklamış olabilirler. Böyle bir durumu fark etmeniz zaman alabilir hatta hiç fark edemeyebilirsiniz. Ayrıca kullanmanız gereken ilaçların kullanım talimatlarını anlamayabilirsiniz. Bu nedenle bu tarz bir sorunla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken ilaçlama firmalarından yardım almanız olacaktır. Böylece sorunu kökten çözebilirsiniz. böcek ilaçlama

Tags

Comments are closed