web analytics

Termitler diğer adıyla beyaz karın olarak bilinmektedir. Dünyada yaklaşık üç bin adet termit türü yer almaktadır. Termitler, yaklaşık olarak 5 ila 15 mm boyundadır. Termitler tek olduklarında tehlikeli değillerdir. Ancak termitler hiçbir şekilde tek yaşamazlar her zaman bir koloniye bağlıdır. Bir termit kolonisi ise yaklaşık olarak 2 milyon adet termitten oluşmaktadır.

Her bir termit kolonisi içerisinde işçi, askerler ve kraliçe vardır. İşçi ve kraliçe termitler beyaz renktedir. Asker termitler ise siyah renktedir. Ayrıca kraliçe termitler dışında kalanların gözleri yoktur. Onlar antenleri aracılığıyla tat, koku gibi algılama yaparlar.

Termitlerin bazıları uçabilir. Uçabilen termitler de sürü halinde yaşamaktadır. Termitler ahşap, toprak, kurumuş yaprak ve hayvan gübreleri içerisindeki bitki atıkları ile selüloz yiyerek beslenir.

Termitlerin Diğer Özellikleri 

Termitler insanlar için tehlikeli sayılsa da bazı durumlarda yarar sağlamaktadır. Hatta bazı bölgelerde yiyecek olarak tüketilmektedir. Örneğin Afrika da önemli bir yemek olarak sayılmaktadır. Birçok açıdan ilginç böcek sayılmaktadır. Termit böceklerinin bağırsakları dahi enerji çalışmalarında kullanılmaktadır.

Termit böcekleri çevre kirliliğini önlemek de de yararlıdır. Ayrıca yaptıkları yuvaları otonom robotları ortaya çıkmasında ilham olmuştur. Bur robotlar inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Karmaşık inşaatlarda dahi insanlara ihtiyaç duymaz. Bilim insanları için termit böceklerinin önemi ilk olarak selleri önleme potansiyelleri olmasıdır.

Termit böcekleri sel önlemek için set inşa edebilmektedir. Ayrıca termitlerin Kars’ta yaşam kurulması için katkısı olacağı düşünülmektedir. Ayrıca Termit böcekleri bitkisel ilaç yapımında kullanılmaktadır. Bu açılardan önemli olan termitler insan hayatına ciddi maddi kayıplar da verebilmektedir.

Termit Böceklerinin İlaçlama Faaliyetleri 

Termit böcekleri bina gibi yapılara ciddi zararlar vermektedir. Ayrıca duvar içi gibi alanlara yerleşim kurdukları için insanlar tarafından fark edilmesi zordur. Bu sebeple zararların boyutu artmaktadır. Ayrıca bu zararların dönüşü ne yazık ki yoktur. Bu sebeple termit ilaçlama önemlidir. Örneğin termitlerin sadece Amerika içerisinde yol açtıkları maddi zarar beş milyon dolara yakındır.

Bu zararlardan korunmak için gerekli alanlardan termit böcekleri, termit ilaçlama ile temizlenmelidir. Termit böceklerinin varlığını anlamak için zaman zaman evdeki ahşap kısımları deformasyonu kontrol edilmelidir. Deformasyonlar çıtırtı sesleri ya da bombeleşmeler ile fark edilmektedir. Termitlerin varlığı profesyonel incelemeler sonucu da belirlenmektedir.

haşere ilaçlama Bu konuda destek almanız oldukça önemli çünkü bu canlılar sizin göremeyeceğiniz hatta erişemeyeceğiniz yerlere konaklamış olabilirler. Böyle bir durumu fark etmeniz zaman alabilir hatta hiç fark edemeyebilirsiniz. Ayrıca kullanmanız gereken ilaçların kullanım talimatlarını anlamayabilirsiniz. Bu nedenle bu tarz bir sorunla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken ilaçlama firmalarından yardım almanız olacaktır. Böylece sorunu kökten çözebilirsiniz. böcek ilaçlama

Tags

Comments are closed